Wywiad z Adrianem Weselą
Z wizytą na Wydziale Fizyki UAM
Źródło: http://festiwalnauki.1lowagrowiec.eu/
W dniu 30 stycznia 2014 r. młodzież naszego liceum uczestnicząca w przygotowaniach do Powiatowego Dnia Nauki - „A to właśnie jest fizyka" wraz z grupą młodzieży z gimnazjum w Mieścisku i Gimnazjum Nr 1 Gminy Wągrowiec zwiedzała Wydział Fizyki UAM w Poznaniu. Spotkanie umożliwił nam prof. Rufin Makarewicz, dyrektor Instytutu Akustyki UAM w Poznaniu.
Młodzież zwróciła się z prośbą do pana prof. R.Makarewicza o wygłoszenie wykładu inaugurującego finał Powiatowego Dnia Nauki - "A to właśnie jest fizyka" w dniu 29 kwietnia br. Pan profesor przyjął zaproszenie na wykład do Wągrowca.
Skorzystaliśmy z gościnności pana profesora, który oprowadził młodzież po Instytucie Akustyki. Omówił kierunki kształcenia oraz perspektywy pracy po ukończeniu studiów. Podczas wykładu prof. zaprezentował młodzieży komorę bezechową. Kolejnymi tematami wykładu prof. były zasady pomiaru poziomu hałasu, hałas z elektrowni wiatrowych oraz najnowsze rozwiązania w aparatach słuchowych.
Nasz wyjazd był bardzo intensywny, wysłuchaliśmy jeszcze dwóch bardzo ciekawych wykładów:
- Sound design w filmach - czyli jak się tworzy dźwięki w filmach.
W wykładzie omówiono czynności, które składają się na stworzenie pełnego udźwiękowienia filmu, serialu, czy też gry komputerowej. Na czym polega praca Sound Designera. - Percepcja audiowizualna - wykład z pogranicza optyki, akustyki z zahaczeniem o neuronauki.
Prowadzące przedstawiły podobieństwa i różnice między sygnałami, które odbieramy okiem i uchem oraz o tym jak informacje z tych dwóch zmysłów mogą się uzupełniać i współpracować ze sobą.
- Sound design w filmach - czyli jak się tworzy dźwięki w filmach.
Warsztaty konstruktorskie
XV Gimnazjada
Drużyna chłopców zajęła II miejsce w Mistrzostwach Powiatu Wągrowieckiego w Piłce Siatkowej, które odbyły się w Skokach.
Przedstawienie profilaktyczne
Dnia 30 stycznia uczniowie: Kamila Roman, Jessica Brant, Weronika Kowalska, Agata Małecka, Klaudia Małkowska, Dawid Urban, Konrad Kluczyński z kl. 2D oraz Patrycja Loręcka i Marta Watała z kl.3c, przygotowali dla rodziców klas pierwszych i drugich prezentację wyników swojej pracy dotyczącej rodzajów i skali uzależnień wśród uczniów naszej szkoły. Młodzież skonstruowała anonimową ankietę dotyczącą uzależnień, przeankietowała 310 uczniów naszej szkoły z klas 1-3.
Uczniowie uważają, że uzależnienie to coś o czym cały czas myślimy, a brak tego powoduje u nas niepokój a nawet agresję, to coś, co nas zniewala, to nałóg z którego ciężko wyjść. Ankietowani uczniowie podawali bardzo szeroką gamę rzeczy, od których młodzież może się uzależnić. Oprócz papierosów, alkoholu, narkotyków, wskazują również szeroko pojęte media (Internet, komórka telewizja, gry komputerowe). To na nie nasza młodzież wskazała jako coś od czego jest uzależniona.
Teatrzyk Profilaktyczny zilustrował powyższy problem przedstawieniem dla rodziców pt. „Bezpieczny komputer”.
Młodzież rozdała rodzicom wiele ulotek, materiałów profilaktycznych dotyczących bezpiecznego korzystania z komputera. Całe to przedsięwzięcie zostanie powtórzone w maju/czerwcu dla całej społeczności szkolnej.
Opiekun projektu: Aldona Hayn
Pomoc dla Oliwki
Uczeń klasy 3d - Sebastian Janiszewski - wyszedł z inicjatywą kontynuowania pomocy dla małej Oliwki Wiecanowskiej, chorej na mukowiscydozę. Z Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, którego podopieczną jest Oliwka, pozyskał zaplombowaną puszkę do zbiórki pieniędzy.
Jeżeli chcesz pomóc, wrzuć przysłowiowy grosik do puszki!
Konkurs recytatorski z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego
Kawiarenka walentynkowa
http://www.gastronauci.pl
Dzięki Wam, drodzy uczniowie i Waszym rodzicom udało się zorganizować kolejną słodką kawiarenkę.
Wyniki konkursu biologicznego
Michał Brzeziński oraz Agata Redosz po uzyskaniu wymaganej liczby punktów na etapie rejonowym, dostali się do etapu wojewódzkiego Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego, który odbędzie się 8 marca. Trzymamy kciuki.
Przypomnijmy, że w tym roku szkolnym do etapów rejonowych dostali się:
Agata Redosz - z fizyki, biologii, języka polskiego,
Fryderyk Kamiński - z fizyki
Zuzanna Babicz - z biologii,
Michał Brzeziński - z biologii,
Natalia Piekarska - z języka polskiego.
Pomoc dla Oliwki
Dzięki Waszej pomocy udało nam się zebrać 1588 złotych dla chorej Oliwki. Dziękujemy Wam za wsparcie!!!
Klasa 3D
Jasełka
Na Jasełka przybył gość specjalny o. Dariusz Nowicki, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
.
Kolędnicy
Tradycją stało się już coroczne kolędowanie. Chór szkolny pod kierunkiem p. Lidii Hermann, wybrał się do wybranych miejsc, aby kolędą nastroić ludzi na nadchodzące święta.
Świąteczna paczka dla pana Bonifacego
W czwartek 5 grudnia, odwiedziliśmy pana Bonifacego i przekazaliśmy mu przygotowaną przez uczniów i nauczycieli szkoły paczkę świąteczną.
Był bardzo wzruszony i zadowolony, podziękował nam za pamięć. Jego uśmiech był dla nas prezentem.
Miło wiedzieć, że w tych czasach są ludzie wrażliwi na potrzeby innych. W szczególny sposób dziękujemy klasie 3D za przeprowadzenie tej akcji.
Pojedziemy na łów...
Reprezentacja naszej szkoły, czyli Michał Brzeziński, Jakub Martyński i Brajan Schulz, wzięła udział w turnieju "Pojedziemy na łów", organizowanym przez Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Rąbczynie. Drużyna miała za zadanie rozwiązać test konkursowy, rozpoznać drzewa i ptaki oraz zdobyć jak najwięcej punktów w rzucie lotkami do ... dzika (oczywiście nie prawdziwego). Nad całością organizacji czuwała p. Katarzyna Sielewicz oraz leśniczowie z Nadleśnictwa Durowo i myśliwi z Koła Łowieckiego. Nasza drużyna zdobyła I miejsce. Chłopcy otrzymali wartościowe albumy oraz drobne upominki.
Więcej zdjęć: Gimnazjum Rąbczyn
Konkursy plastyczne
Dnia 3 grudnia w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wągrowcu podsumowano działania dotyczące profilaktyki "Nie daj szansy AIDS", w którym Patrycja Stachowiak z klasy 2C zajęła I miejsce. Jednocześnie został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na plakat pod hasełem "Będziemy zdrowi", w którym Michał Brzeziński z 2B zdobył II miejsce. Lauraci otrzymali nagrody rzeczowe w postaci toreb podróżnych i nowinek technicznych.
Wejdź również tu: Podsumowanie działań
Pomoc Oliwce
Kolejny już raz zbierać będziemy środki na pomoc chorej Oliwce. Zbiórka rozpocznie się 2. grudnia.
Gratulacji nie było końca...
Państwowy Inspektorat Sanitarny w Wągrowcu ogłosił wyniki konkursu plastycznego na logo pod hasłem "Nie daj szansy AIDS". Patrycja Stachowiak z klasy 3c zajęła I miejsce.
Praca zakwalifikowała się do dalszego etapu wojewódzkiego. Uroczyste podsumowanie etapu wojewódzkiego odbyło się 28. listopada w Multikinie w Poznaniu. Na konkurs wpłynęło 168 prac. Praca Patrycji zajęła III miejsce w finałowym konkursie wojewódzkim. Doceniono trud i wysiłek oraz artyzm naszej uczennicy nagradzając ją nagrodami rzeczowymi - książkami i wieżą Sony, aparatem cyfrowym i innymi cennymi upominkami. Przygotowano również upominek książkowy dla szkoły w postaci tomu książek z serii "Opowieści z Narnii", które zostały przekazane do biblioteki szkolnej.
Kawiarenka andrzejkowa
W piątek - 29 listopada zapraszamy wszystkich Łasuchów na ciastka, galaretki i inne smakołyki.
Kurtyna 2013
W tegorocznych jubileuszowych XV Powiatowych Konfrontacjach Małych Form Teatralnych "Kurtyna 2013", organizowanych przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Wągrowcu, udział wzięło 18 grup teatralnych. Miło nam poinformować, że nagrody aktorskie zdobyli uczniowie naszego gimnazjum Marcin Kubale i Kinga Kucharska z Teatru Variete.
Zdjęcia z tego wydarzenia znajdziecie na FB: Facebook-Wagrowiec
źródło: Facebook- Wągrowiec
Na zdjęciu Michał Stanulewicz
Archiwum Aktualności