Szkolny Teatr bez Nazwy wziął udział w XIV Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Robakowie. Nasi artyści zaprezentowali się świetnie. Występy oceniało profesjonalne jury, m.in. aktorka Teatru Nowego, pani Edyta Łukaszewska. Wiktoria Zdrojewska otrzymała nagrodę za znakomitą grę aktorską, a Marcelina Górska wyróżnienie również za znakomitą grę aktorską. Aktorów przygotowywała p. Barbara Orzoł.
Znakomita gra aktorska
Kuba dał czadu
Jakub Andrzejewski zdobył trzecie miejsce w Międzypowiatowym Konkursie Młodych Instrumentalistów we Wrześni.
Weronika Karczewska i jej pasja
Weronika Karczewska, uczennica klasy 1a, jest znana ze swojego zamiłowania do kąpieli zimą w lodowatej wodzie.jeziora.Tym razem wzięła udział w Grand Prix Polski w ratownictwie medycznym, gdzie zajęła następujące miejsca: 7 miejsce w ratowaniu kombinowanym, 8 miejsce na 100 metrów jako ratownik, 11 miejsce w holowaniu manekina na 50 m i 12 miejsce w holowaniu manekina na 100m.
Wycieczka 2c
W niedzielę dnia 25 maja wybraliśmy się na dwudniowy biwak do Kamienicy. Ze szkoły wyruszyliśmy rowerami o godzinie 15:00, a na miejscu byliśmy około godziny 17:00. Gdy dotarliśmy, rozpakowaliśmy się, obejrzeliśmy cały ośrodek, a potem udaliśmy się nad jezioro. Pogoda nam sprzyjała, więc korzystając z okazji, niektórzy z nas zaliczyli pierwszą w tym roku kąpiel w jeziorze. Po godzinie wróciliśmy do ośrodka. Tam mieliśmy czas wolny. Część z nas udała się do sklepu, aby wyposażyć się w przekąski oraz napoje, inni natomiast aktywnie spędzali czas na świeżym powietrzu np. grając w światkówkę. W godzinach wieczornych wspólnie usiedliśmy przy ognisku, zjedliśmy kiełbaski, a potem powróciliśmy do naszych wcześniejszych zajęć. Następnie aby rozładować energię, udaliśmy się na parkiet taneczny. Grała muzyka, każdy śpiewał, tańczył. Śmiechu było co nie miara. Gdy zrobiło się już zupełnie ciemno, ponownie powróciliśmy do ogniska i nie tracąc czasu postanowiliśmy zabawić się w świetliki. Wskoczyliśmy w nasze śpiwory, ale nie mieliśmy zamiaru spać. Humor dopisywał nam cały czas. Śmialiśmy się, rozmawialiśmy. Następnego dnia najpierw zjedliśmy śniadanie, które przygotowaly nam nasze koleżanki Monika, Weronika oraz Michalina. Potem udaliśmy się do domków, gdzie niektórzy z nas odsypiali nieprzespaną noc. Następnie, gdy część z nas odpoczywała, inni nie mieli zamiaru marnować czasu i siedzieć bezczynnie. Więc zagraliśmy w gry ruchowe typu : spryciarz, czy też kalambury. Poźniej zjedliśmy obiad, gdzie wielką życzliwością wykazał się Marcel, który sam z własnej woli pozmywał naczynia po obiedzie jak i po śniadaniu. W godzinach popołudniowych udaliśmy się nad jezioro. Siedzieliśmy, wygrzewając się na słoneczku. Około godziny 16:00 wyruszyliśmy z Kamienicy. Zmęczeni, ale zadowoleni po godzinie dotarliśmy do Wągrowca.
Pysia i Monia
Konkurs Pięknego Czytania
W Poznaniu w Bibliotece Niemieckiej BU UAM Collegium Novum UAM odbył się etap wojewódzki konkursu Pięknego Czytania po niemiecku "Lesen Gehen", w którym wzięli udział Julia Wiecanowska i Kacper Bagrowski. http://www.poznan.deutsch.info.pl/
Dzień Przedsiębiorczości
W ramach warsztatów języka niemieckiego oraz przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego odwiedziliśmy Wyższą Szkołę Języków Obcych w Poznaniu i hipermarket budowlany Leroy Merlin w Suchym Lesie.
W WSJO uczniowie podzieleni na grupy mieli okazję zwiedzić szkołę, poznać zasady funkcjonowania placówki prywatnej oraz dowiedzieć się, jaka jest oferta edukacyjna szkoły. Pracownicy przygotowali również quiz o Niemczech w formie zabawy. Odbyliśmy również godzinne zajęcia z lektorem WSJO, panem Piotrem Jankowiakiem - kierownikiem Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego.
Kolejnym punktem naszego wyjazdu był hipermarket budowlany Leroy Merlin, gdzie dowiedzieliśmy się, jak pracuje się w korporacji, jakie są zasady pracy i jak wygląda w praktyce praca na różnych stanowiskach w takim sklepie.
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Cystersach
W Szkole Podstawowej nr 2 w Wągrowcu odbył się finał Powiatowego Konkursu Wiedzy o Życiu i Działalności Cystersów Łekneńsko-Wągrowieckich.
W finałowej rozgrywce wzięło udział 30 uczniów reprezentujących 5 szkół podstawowych: nr 2 w Wągrowcu oraz z Niemczyna, Łekna, Skoków i Mieściska, a także 3 gimnazja: miejskie Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu, Gimnazjum Gminy Wągrowiec oraz Gimnazjum ze Skoków.
Konkursowi zorganizowanemu przez Szkołę Podstawową nr 2 w Wągrowcu, przy wsparciu Muzeum Regionalnego w Wągrowcu patronowali: Burmistrz Miasta Wągrowca, Starosta Wągrowiecki oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu i Wągrowieckie Towarzystwo Szlaku Cysterskiego. Najlepszym uczestnikom finału burmistrz miasta wręczył atrakcyjne nagrody.
http://www.wagrowiec.eu/pl/aktualnosci/powiatowy-konkurs-wiedzy-o-cystersach-rozstrzygniety
Życie bez narkotyków
15 maja br. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wągrowcu odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu na rymowankę pod hasłem: „Życie bez narkotyków”. Celem konkursu było nakłonienie do refleksji młodych ludzi na temat narkomanii. Stanowić on miał również próbę uświadomienia młodzieży wszystkich konsekwencji wynikających z brania narkotyków
Jury stwierdziło, że do Starostwa Powiatowego w Wągrowcu wpłynęły 83 rymowanki, w tym 75 młodzieży szkół gimnazjalnych.
Wyróżnienia otrzymały: Dominika Hermann i Martyna Rożek.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe - sprzęt elektroniczny, który został ufundowany przez Biuro Spraw Obywatelskich i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Wągrowcu, ze środków przeznaczonych na zwalczanie narkomanii. Wszystkie nagrodzone rymowanki zostały wydane w tomiku pt. „Zbiór nagrodzonych rymowanek w powiatowym konkursie pod hasłem: „Życie bez narkotyków.
http://www.wagrowiec.pl/2014/pdf/Zycie%20bez%20narkotykow.pdf
Dzień Patrona
Dwie laureatki w konkursie Wiedzy o Wielkopolsce
14 maja odbył się ostatni wojewódzki etap XVIII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. W konkursie pod opieką p. Wiolety Szafran wzięło udział początkowo 5 uczniów. Troje z nich: Magdalena Mantaj z 2a, Klaudia Milewska z 3b uzyskały tytuł laureatki, a Julita Piechowiak z 1b uzyskała tytuł finalistki.
Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce
Pierwsze miejsca na Mistrzostwach Wielkopolski w Lesznie zdobyli: Aleksandra Makowska w pchnięciu kulą i Adrian Wesela w biegu na 100 m, drugie miejsca zajęła Sara Neumann w biegu na 300 m a trzecie Anna Kulpińska w biegu na 300 m przez płotki. Więcej informacji w zakładce osiągnięcia sportowe.
Konkurs Kangur Matematyczny
Jak co roku odbył się etap szkolny konkursu matematycznego "Kangur Matematyczny".
Klasa 1
1. Weronika Karczewska 70,75 pkt
2. Pascal Urbańczyk 56 pkt
3. Jakub Synoracki 54,50 pkt
4. Estera Zjawińska 53,75 pkt
5. Jakub Przyborowski 51,50 pkt
6. Krystian Ruciński 47,50 pkt
Klasa 2
1. Jakub Martyński 111,25 pkt
2. Michał Brzeziński 109,75 pkt
3. Paweł Graszek 98,50 pkt
4. Małgorzata Kaniewska 86,25 pkt
5. Dawid Urban 82,50 pkt
6. Remigiusz Szyszkowski 73,50 pt
7. Brajan Schulz 71,25 pkt
8. Michalina Uściłowska 58,50 pkt
9. Kacper Trzaska 50,00 pkt
10. Konrad Kulczyński 45,75 pkt
Klasa 3
1. Milena Łasut 74,75 pkt
2. Kacper Smoliński 64 pkt
3. Dawid Kamiński 62,50 pkt
4. Dominika Zjawińska 48 pkt
5. Wiktoria Zdrojewska 46,25 pkt
6. Jacek Martyński 43,75 pkt
My z Kolejowej
Na warsztatach dziennikarsko-teatralnych, pod okiem p. Barbary Orzoł, powstał pierwszy numer gazetki szkolnej "My z Kolejowej".
Paweł Graszek w Centrum Badań Kosmicznych
Paweł Graszek, uczeń klasy 2b i stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, w ramach swojego stypendium, brał udział w warszatach z robotyki w Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie. Głównym tematem warsztatów był: "Robot płaski – konstrukcja i układ sterowania na bazie kinematyki odwrotnej".
"Historia mojego dziadka"
.... tak brzmi tytuł pracy, napisanej przez Agatę Redosz, która została wyróżniona na Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej.
Przypomnijmy tylko, że w zeszłym roku Agata została laureatką tego konkursu za pracę "Na pożółkłej fotografii…czyli historia mojej rodziny". (https://gim1-wagrowiec.edupage.org/news/?zac=80)
Konkurs istnieje od 1984 roku jako przedsięwzięcie kulturalne organizowane przez Szkołę Podstawową nr 4 w Słupsku, a po reformie oświaty – Gimnazjum nr 2, zrealizowano ze środków Prezydenta Miasta Słupska oraz wielu sponsorów. Społecznie pracującymi jurorami są poeci, pisarze, dziennikarze, krytycy literaccy, pracownicy naukowi Akademii Pomorskiej w Słupsku, nauczyciele poloniści, pod przewodnictwem znanej poetki i przyjaciółki konkursu – pani Wandy Chotomskiej, według której jest to największa w kraju impreza kulturalna poświęcona młodym talentom literackim i promująca dziecięcą twórczość.
Na XXX Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej nadesłano 6547 zestawów wierszy i opowiadań z 453 szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Litwy i Turcji. Nagrodzone i wyróżnione utwory literackie zostały opublikowane w książce pokonkursowej „Piórem poznaję siebie”.
Komisja jurorów w składzie:
- Wanda Chotomska – Wasza Ulubiona Poetka- przewodnicząca jury;
- dr Marianna Borawska – literaturoznawca;
- dr Anna Wiech – literaturoznawca;
- Jolanta Nitkowska-Węglarz – pisarka, dziennikarka;
- dr Barbara Kosmowska – pisarka, literaturoznawca;
- Maria Pietryka–Małkiewicz - polonistka, koordynatorka konkursu;
- Katarzyna Duda – polonistka;
- Elżbieta Musznicka – nauczyciel kształcenia zintegrowanego;
- prof. dr hab. Zbigniew Zielonka – historyk literatury;
- Tadeusz Martychewicz – dziennikarz;
- Jerzy Fryckowski – poeta, polonista;
- Marcin Greczuk – poeta, polonista,
- Jan Wild – historyk, dyrektor Zespołu Szkół w Kobylnicy;
- Paweł Duda – znawca literatury fantasy, autor ilustracji do komiksów;
uznając za zasadnicze kryteria: oryginalności tekstu, literackości pomysłu i ujawnionego talentu autora, wyłoniła 81 laureatów, wyróżniła zaś 192 uczniów w trzech grupach wiekowych:
- klasy I – IV szkoły podstawowej,
- klasy V – VI szkoły podstawowej,
- klasy I – III gimnazjum
w kategoriach: poezja i proza oraz 9 w kategorii „Wiersze malowane”.
Powiatowy Dzień Nauki-podsumowanie
NASZE WSPÓLNE DZIAŁANIA Od momentu ogłoszenia w szkołach Powiatowego Dnia Nauki, czyli października ubiegłego roku, nauczyciele wraz z młodzieżą rozpoczęli przygotowania do udziału we wszystkich działaniach konkursowych.
W prezentacji “Fizyka w sporcie” wzięło udział 18 uczniów, w konkursie fotograficznym - 57 uczniów, konkursie na projekt uczniowski - 19 uczniów, konkursie Fizyka i Technika - zrób to sam - 18 uczniów, a w konkursie na doświadczenia prezentowane w dniu finału wzięło udział 64 uczniów.
Należy także wspomnieć oraz podziękować wielu uczniom z Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec, Gimnazjum w Mieścisku oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu za przygotowanie programów artystycznych oraz pomoc przy organizacji Powiatowego Dnia Nauki.
Ostateczna klasyfikacja konkursów: http://festiwalnauki.1lowagrowiec.eu/
Finał konkursu
29 kwietnia br. to Powiatowy Dzień Nauki - to święto fizyki, gdzie podsumowaliśmy całoroczną promocję nauk przyrodniczych.
Wskazaliśmy na gospodarcze i kulturowe znaczenie nauk przyrodniczych we współczesnym społeczeństwie, które nie może istnieć bez nieustannego rozwoju technologii. To był dzień integracji uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych z terenu powiatu wągrowieckiego. To wreszcie wymiana doświadczeń między nauczycielami oraz wyłonienie talentów w naukach ścisłych. A wreszcie promocja powiatu wągrowieckiego.
A poza tym na PDN...
3E zaśpiewała piosenkę "My fizycy" do muzyki Cleo i Donatana "My Słowianie".
Dnia 29 czerwca w auli 1 Licem Ogólnokształcącego w Wągrowcu odbył się Powiatowy Dzień Nauki: "A to właśnie jest fizyka". Duchem sprawczym tego dnia była m.in. Pani Katarzyna Makiej. Impreza ta miała na celu pokazanie nam, że fizyka nie jest tematem odległym, albowiem obcujemy z nią na co dzień. Po uroczystym otwarciu imprezy, uczniowie Gimnazjum z Mieściska w interesujący sposób wprowadzili nas w świat dźwięku. Potem swój wykład na temat „Akustyki parków wiatrowych” przedstawił prof. Rufin Makarewicz z Instytutu Akustyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przeprowadziłyśmy krótkie rozmowy z uczestnikami tego przedsięwzięcia i dowiedziałyśmy się, że z wielkim zainteresowaniem słuchali profesora. Zadawali mu pytania, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi.
Uczniowie nie sądzili, że turbiny wiatrowe mogą być tak ciekawe. Sposób prezentacji prof. Makarewicza przypadł do gustu obiorcom, nie nudzili się ani przez chwilę.
Następnie wszyscy udaliśmy się do sali gimnastycznej, w której mogliśmy podziwiać prezentacje przygotowane przez uczniów. Na podstawie wypowiedzi osób biorących udział w konkursie mogłyśmy wywnioskować, że nie jest to łatwe zadanie. Przygotowywali się do przedstawienia swoich doświadczeń bardzo długo pod okiem swoich nauczycieli fizyki. Tutaj podziękowania kierujemy do tych właśnie nauczycieli, którzy swój czas poświęcili młodym fizykom. Naszą szkołę reprezentowali- wymieniona wcześniej- Pani Katarzyna Makiej oraz Pan Przemysław Makiej. Po cieszących oko eksperymentach udaliśmy się znów do auli, gdzie oczekiwania na wyniki konkursów umilił nam występ grupy teatralnej Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec pod przewodnictwem Pani Barbary Orzoł oraz Pani Lidii Hermann.
Aktorzy w dość humorystyczny sposób podeszli do zagadnień związanych z fizyków. Około godziny 14 przenieśliśmy się na wągrowiecki rynek, gdzie podziwiać mogliśmy przeróżne animacje fizyczne. Miłym akcentem tego dnia był występ muzyczny uczniów I LO w Wągrowcu.Podsumowując: fizyka może być czymś przyjemnym, jeżeli wiadomości są przekazane w ciekawy sposób. Reakcje uczniów wskazywały, że nie taka fizyka straszna a uczestnicy zapewniali, że z wielką chęcią będą zgłębiać fizykę.
Kinga i Julia
Konkursy w ramach PDN
W konkursie "Fizyka w technice - zrób to sam" - pierwsze miejsce zajął Paweł Graszek. Nagrodą główną był tablet.
Paweł Graszek i Michał Brzeziński zajęli drugie miejsce we wspólnym projekcie uczniowskim "Elektromagnetyzm na co dzień" oraz zdobyli wyróżnienie za wykonane doświadczenie.
Drugie miejsce zdobył Dawid Kamiński w konkursie na prezentację "Fizyka w sporcie".
W konkursie fotograficznym "A to właśnie jest fizyka" trzecie miejsca zajęli Brajan Schulz w kategorii i Angelika Mruk w kategorii walory artystyczne.
Program Powiatowego Dnia Nauki
Więcej informacji znajdziecie również pod tym adresem.
http://festiwalnauki.1lowagrowiec.eu/
http://www.wagrowiec.pl/2014/pdf/Powiatowy%20Dzien%20Nauki.pdf
4. miejsce Heleny Klessy w pływaniu
We wtorek, 15 kwietnia br. w wągrowieckim Aquaparku odbyła się III edycja Wielkopolskiej Ligii Pływackiej klas gimnazjalnych.
O miano najlepszych na dystansie 400 m stylem zmiennym dziewcząt i chłopców oraz 4x100 m stylem dowolnym dziewcząt i chłopców rywalizowało blisko 100 uczniów wielkopolskich szkół.
Miasto i gminę Wągrowiec reprezentowali zawodnicy MKS Nielba Wągrowiec: Helena Klessa, Zuzanna Pilarska, Kamil Grzemski, Mikołaj Hermann, którzy podczas wczorajszych zawodów pobili swoje rekordy życiowe.
Wśród wielkopolskiej czołówki znalazła się Helena Klessa z wągrowieckiej „Nielby”, która wywalczyła 4. miejsce z czasem 5:26,65. Należy dodać, że konkurencja była duża, a wszystkie zawodniczki, które stały na podium były starsze od reprezentantki Wągrowca. (źródło: www.wagrowiec.eu)
Archiwum Aktualności