6 września 2024 roku trzydziestoosobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej udała się na dwutygodniowy program edukacyjny do Grecji w ramach projektu pn. „Zielona Europa - szkoła dla planety” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, nr umowy umowa nr 2023-1-PL01-KA122-SCH-000144670. Kwota dofinansowania wynosi 252 968,53 PLN i obejmuje dofinansowanie w proporcji 82,52% z budżetu środków europejskich i 17,48% ze środków budżetu krajowego.
Celem Projektu jest uwrażliwienie uczniów w zakresie dbania o środowisko i zdrowego stylu życia; promowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu oraz alternatywnego wykorzystania narzędzi cyfrowych przez uczniów szkół partnerskich w celach edukacyjnych, badawczych, twórczych; poszerzanie bazy materiałów edukacyjnych szkoły o tematykę z zakresu ekologii i zdrowego stylu życia.
Po wielogodzinnej podróży autokarem, dotarliśmy do pięknie położonego hotelu Anais, w miejscowości Korinos, na Riwierze Olimpijskiej. Pierwszy dzień pobytu w Grecji poświęcony był na zwiedzanie okolicy i wypoczynek na plaży.
Po słodkim leniuchowaniu przyszedł czas na wypełnianie zadań, które były głównym celem wyjazdu. Podzieleni na grupy uczniowie wykonali piękne projekty loga naszego projektu i wymyślali polsko i angielskojęzyczne hasła dotyczące ekologii.
Kolejny tydzień spędziliśmy w murach gościnnej szkoły - Platon Private School w pobliskiej Ganachorze. Greccy uczniowie chętnie podejmowali wyzwania w ramach „Eco challenge” i zadawali polskim uczniom zadania i pytania o ekologii i zdrowym trybie życia. Doskonaliliśmy także znajomość języka angielskiego, otwieraliśmy się na poznawanie innej kultury i zasad panujących w zagranicznej szkole. W trakcie pierwszego tygodnia w greckiej szkole mieliśmy także okazję zobaczyć ekologiczną plantację kiwi i granatów, które rosły tuż za płotem Platon School. Dało nam to pole do dyskusji o diecie śródziemnomorskiej, sposobach prowadzenia gospodarstw rolnych w Grecji i porównaniu ich z polskimi.
Jednym z założeń projektu i wyzwań, jakie postawili przed nami greccy koledzy, było włączenie się do akcji sprzątania plaży #youthinaction. Zadanie to przyniosło nam wiele satysfakcji, ponieważ uzbieraliśmy pokaźne worki śmieci, które wyrzuciło morze… i nieodpowiedzialni plażowicze.
Po ekscytującym tygodniu w szkole, przyszedł czas na weekendowe zwiedzanie.
Pobliski masyw Olimp, kojarzący się wszystkim z siedzibą bogów greckich, był pierwszym punktem na naszym turystycznym szlaku. Z miasteczka Litochoro wspięliśmy się do wąwozu Enipeas i podziwialiśmy Wodospad Zeusa, którego nie oszczędził efekt cieplarniany - pani przewodnik opowiadała nam, że jeszcze kilka lat temu wody spływały z niego wartko, a dziś płyną spokojnie. Wizyta w tym miejscu dała nam wiele do myślenia i była świetnym wstępem do kolejnego punktu programu - wizyty w „Kamiennej wiosce” Palaios Panteleimonas. Miejscowość, położona w masywie Olimpu, dopiero od kilkunastu lat ma dostęp do prądu i cały czas skutecznie opiera się „nowoczesności”. W drodze powrotnej do Korinos mieliśmy możliwość odwiedzić greckie wysypisko śmieci i dowiedzieć się, jakie zasady segregacji i recyklingu śmieci obowiązują na Riwierze Olimpijskiej.
Następnego dnia udaliśmy się w długą podróż do miejscowości Kalambaka i położonych w pobliżu Meteorów. To niezwykłe miejsce słynie z „wiszących klasztorów”, czyli budynków umieszczonych na pionowych skałach piaskowych i zlepińczych. Widok panoramy z klasztoru odebrał mowę nam wszystkim i pozostanie w pamięci na długie lata.
Po weekendowym zwiedzaniu powróciliśmy do szkolnych murów. Uczniowie Marysieńki mieli okazję wziąć udział w zajęciach z języka angielskiego, uczyli się tradycyjnych tańców greckich i poznawali litery alfabetu greckiego. W kolejnych dniach przeprowadzali prelekcje w języku angielskim o naszym mieście, regionie, szkole, odnawialnych źródłach energii i sposobach dbania o środowisko naturalne. Była to dobra okazja do dyskusji o wpływie młodych ludzi na powstrzymania degradacji środowiska naturalnego i dbaniu o naszą planetę. Uczniowie doszli także do wspólnego wniosku, że dbanie o świat należy zacząć od zadbania o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Wykorzystaliśmy ten fakt, urządzając uczniom dzień sportu i „igrzysk olimpijskich” w unowocześnionej wersji - w końcu śmiech to zdrowie!
Końcówka naszego pobytu w Grecji to kolejne wspaniałe wycieczki - do stolicy regionu w którym gościliśmy - Tesalonik i na piękną wyspę Skiatos. Podziwialiśmy tam zabytki i przyrodę regionu, a zabawne delfiny towarzyszyły nam w drodze do portu.
Niezapomniane widoki, nowe znajomości i ogrom wiedzy, jakie przywieźliśmy do Polski, dały nam mnóstwo pozytywnej energii.