• Euroweek 2017

          • Tegoroczny Euroweek zapamiętamy na pewno za sprawą... śniegu.

            Nasz pobyt przypadł w niewielkiej, ale jakże urokliwej wiosce Międzygórze. Udaliśmy się tam z Gimnazjum nr 3 w Rąbczynie i gimnazjum z Mieściska. Równocześnie dotarło również Gimnazjum Miejskie. Tam w ośrodku przez 4 dni odbywały się zajęcia międzykulturowe i warsztaty językowe w języku angielskim prowadzone przez wolontariuszy z Filipin, Białorusi, Włoch, Azerbejdżanu, Kenii, Etiopii, Meksyku, Indii, Polinezji Francuskiej. Zajęcia od rana do wieczora, zadania, które trzeba wykonać często z dopiero co poznanymi ludźmi, ale też mnóstwo dobrej zabawy i śmiechu, to właśnie Euroweek.

            A nauczyciele - panie Dorota Kuryłowicz, Danuta Chosińska i Joanna Majchrzak oraz pan Adam Kuryłowicz przygotowali w tym roku dla swoich uczniów specjalną niespodziankę - prawdziwy tradycyjny kulig saniami z końmi. Zapraszamy za rok!

            Euroweek 2017

          • 110 rocznica strajku uczniów w Katolickiej Szkole Powszechnej

          • Więcej informacji oraz zdjęcia znaleźć można tu: https://wagrowiec1381.wordpress.com/

            W okresie zaboru pruskiego władze usiłowały doprowadzić do ograniczenia wpływów kościoła katolickiego w państwie. Wprowadzono zakaz używania języka ojczystego na lekcji religii.

            22 października 1906 roku rodzice wystosowali protest do inspektora szkolnego w powiecie. Pod koniec października już ¾ dzieci protestowało przeciwko odmawianiu pacierza w języku niemieckim. W przeddzień strajku Stanisław Kuźma roznosił  wśród rodziców deklaracje treści „mój syn (córka) od 22 października nie będzie się uczyć w szkole religii w języku niemieckim”. Większość rodziców i dzieci zdecydowało się podpisać deklarację i oddać rektorowi. Początkowo z 439 dzieci do strajku przystąpiło 197, osiągając ostatecznie liczbę 293 strajkujących uczniów i uczennic.

            Na początku listopada w 5 i 6 klasie przywrócono język polski na lekcji religii, ale nie złagodziło to nastrojów. Kolejne szkoły przyłączały się do strajku, m.in. szkoły wiejskie w Łaziskach, Ochodzy, Bartodziejach, Łęgowie, Wiatrowie.

            Wobec niesubordynowanych uczniów stosowano kary cielesne – chłostę trzciną. Jeżeli kary cielesne nie wystarczały, dzieci otrzymywały areszt szkolny. Surowość tych kar wzrastała wraz z coraz większym oporem uczniów i dochodziła do kilku godzin aresztu każdego dnia po lekcjach.

            Stefania Nalewalska była jedną z czterech dziewczynek, które zapoczątkowały strajk, oddając przed lekcją religii rektorowi Hoppe książki niemieckie. O jej odwadze świadczy jeszcze inne wydarzenie ze stycznia 1907 roku, o którym rozpisywały się wielkopolskie gazety. Do Szkoły Powszechnej przybył radca szkolny, który miał przekonywać dzieci do zaprzestania strajku. Rezolutna 13-latka odpowiedziała mu wtedy po niemiecku: „Der Reichkanzler hat doch selber gesagt, jeder kann so sprechen, wie ihm der Schnabel gewachsen ist, wir wollen also polnisch.“ (Kanclerz przecież sam powiedział, że każdemu wolno tak mówić, jak mu dziób urósł, my chcemy zatem po polsku). Na uwagę nauczyciela, że było to nie na miejscu, odpowiedziała, że „powiesić jej za to chyba nie mogą”. Niestety dosięgnęła ją za to kara. Rektor Hoppe następnego dnia zbił dłonie oraz plecy dziewczynki trzciną.

            Nakazem władz pruskich rodzice strajkujących dzieci stawali przed sądem za nieposyłanie ich do szkoły lub na areszt szkolny. Sprawy toczyły się przed wągrowieckim i gnieźnieńskim sądem. Rodzice otrzymywali kary grzywny. Osoby, których nie było stać na zapłacenie mandatu karnego, musiały odbyć karę więzienia. Na kary więzienia od kilku tygodni do kilku miesięcy za „podburzanie” i „obrazę rządu” skazywani byli również dziennikarze opisujący strajk w prasie.

            Starsze rodzeństwo pomagające i wspierające strajkujących uczniów było wydalane z gimnazjum. Wiadomo o 4 uczniach wydalonych z Królewskiego Gimnazjum Klasycznego: Kruszka, Piechowiak, Wychan, Zygmunt Włoczewski.

            Niewiele wiadomo o uczniach biorących udział w strajku. Znane są nazwiska zaledwie kilku uczniów: Stefania Nalewalska, Luta Rodówna, Maria Szudzińska, Zofia Szudzińska, Anna Małkowska, Jan Albrecht, Kazimierz Polcyn, Jan Polcyn, Witold Kuźma, Gabriela Włoczewska, Ludwik Namiński, Dobrogojska, Muzolf, Piotr Mendoszewski i Jadwiga Hoffmann.

            Strajk zakończył się 12 lutego 1907 roku.

            W dniu 3 maja 1936 roku z okazji obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja odbyła się uroczystość upamiętniająca 30 rocznicę strajku szkolnego. Wtedy też odsłonięto tablicę ufundowaną przez Zygmunta Włoczewskiego, brata jednej z uczestniczek strajku – Gabrieli. Tablica upamiętniająca strajk dzieci przedstawiała ”Polonię” Artura Grottgera.

            Po wybuchu II wojny światowej, Niemcy nakazali zdjąć i zniszczyć tablicę. Pewnemu mieszkańcowi udało się przemycić tablicę i zakopać w ogrodzie na ul. Bartodziejskiej. Niestety pech sprawił, że Niemiec, który również tam zamieszkiwał chciał wybudować szopę i w ten sposób natrafił na zakopaną tablicę, którą zwrócił policji.

            Tablica, która obecnie znajduje się na małym budynku szkolnym ufundowana została w 1989 roku.

          • Jasełka

          • Uczniowie pod opieką pani Barbary Orzoł i pana Waldemara Cieśli przygotowali Jasełka, którym towarzyszył chór szkolny pani Lidii Hermann. Jasełka

          • Dlaczego warto czytać

          • Klasa 2b wzięła udział w spotkaniu z p.Dorotą Kurzyńską-Kreskowiak. Tematem spotkania była powieść fantasy "Baśniobór". Pani Dorota przygotowała konkursy, quizy, zabawy.

            Właścicielka księgarni "Locum" przeprowadziła miniwykład dla rodziców nt.wpływu czytania na rozwój człowieka. Licznymi przykładami zachęcała rodziców, aby ci przekonywali swoje dzieci do czytania, gdyż tak lepiej zrozumieją świat młodego człowieka.

          • Godomy po naszymu

          • Uczniowie wzięli udział w lekcji multimedialnej przygotowanej przez MBP w Wągrowcu "Całkiem fajne gadanie"o gwarze pałuckiej. Uczniowie zapoznali sięz gwarą pałucką. Mieli również okazję wziąć udział w konkursie gwarowym "Godomy po naszymu".

          • Lekcje z książką

          • Klasa 2d w zespołach wykonała prace plastyczne na temat bohatera ulubionej książki fantasy pt."Mój literacki bohater fantasy".

            Uczniowie klasy 2a dowolną techniką przygotowali portrety bohatera ulubionej książki lub autora książek młodzieżowych. Wśród bohaterów książek przeważałHarry Potter,zaś w śród autorów Andrzej Sapkowski.

          • Spotkanie z p. Dorotą Kurzyńską-Kreskowiak

          • Klasy pierwsze spotkały się z panią Dorotą Kurzyńską- Kreskowiak, właścicielką księgarni "Locum". Na spotkaniu opowiedziała o swojej pracy księgarza, ale również przedstawiła w formie zagadek, rebusów, gier liczne korzyści wynikające ze znajomości ksiązek. Pokazała uczniom kilka technik szybkiego czytania.

          • Kolędnicy w starostwie

          • Tradycyjnie uczniowie i uczennice Gim1 tworzący chór szkolny zawitali w miejscach, z którymi szkoła współpracuje, umilając kolędami oczekiwanie na święta. Tym razem chór odwiedził: Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy Wągrowiec, Księgarnię Locum, Miejską Bibliotekę Publiczną, uświetnił swoją obecnością wręczenie nagród na konkursie o dopalaczach. Występy chóru przygotowały panie: Lidia Hermann i Barbara Orzoł.

            http://www.portalwrc.pl/wagrowiec/aktualnosci-z-miasta/

            http://gminawagrowiec.pl/wiadomosci/1/wiadomosc/105723/hej_ludzie_ida_swieta

            Słowami piosenki zespołu Varius Manx, we wtorek 20 grudnia br., młodzież z Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec pod opieką nauczycielki Lidii Hermann przypomniała pracownikom Urzędu Gminy w Wągrowcu oraz przebywającym w urzędzie interesantom o zbliżających się, najpiękniejszych w roku, świętach Bożego Narodzenia.

            Pięknie zagrane i zaśpiewane tradycyjne kolędy przeplatane były wierszami i bardziej współczesnymi piosenkami o tematyce świątecznej. Występujących młodych artystów nagrodzono brawami, a w imieniu wszystkich wójt gminy Przemysław Majchrzak złożył młodzieży, nauczycielom oraz dyrekcji życzenia świąteczne.

            http://www.wagrowiec.pl/78,start-lokalnie.html?tresc=4011

            W poniedziałek 19 grudnia do wągrowieckiego starostwa zawitała młodzież z Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec pod opieką Lidii Hermann. Wyjątkowi goście już po raz siódmy przygotowali przepiękny koncert kolęd, wprowadzając zgromadzonych w świąteczny nastrój. Było muzycznie, magicznie, radośnie i pięknie. Gimnazjalistom oraz Pani Lidii za odwiedziny i występ podziękował Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc.

            http://www.hynry.hekko.pl/biblioteka/aktualnosci/hej-koleda-koleda-2/#more-6173

            Na pierwsze w tym roku czwartkowe „spotkania z pasjami” w naszej bibliotece przybyli kolędnicy. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem, chór Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec pod dyrekcją pani Lidii Hermann, wykonał przepiękne polskie kolędy i pastorałki wzbudzając aplauz wśród słuchaczy. Ze śpiewem na ustach i życzeniami wszelkiej pomyślności przywitaliśmy Nowy 2017 Rok!

          • „STOP DOPALACZOM”

          • http://www.wagrowiec.pl/78,start-lokalnie.html?tresc=3998

            13 grudnia 2 w Galerii MDK w Wągrowcu podsumowano konkursy plastyczne na plakat pod hasłem: „STOP DOPALACZOM” oraz na projekt breloczka o tematyce antynarkotykowej.W podsumowaniu udział wzięli: Tomasz Kranc – Starosta Wągrowiecki, Halina Sobota – Wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rynku Pracy Rady Powiatu Wągrowieckiego, Grzegorz Owczarzak - Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Komunikacji, Jacek Bielawski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wągrowieckiego, Magdalena Sławińska - Komendant Powiatowej Policji w Wągrowcu, Dominik Zieliński – Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu, Anna Perła – Przedstawiciel Policji w Wągrowcu, Renata Bocheńska – Bejnarowicz – Prokurator Rejonowy w Wągrowcu,  Barbara Linetty - Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zdrowia Starostwa Powiatowego w  Wągrowcu, dyrektorzy szkół, laureaci konkursów wraz z opiekunami oraz przedstawiciel Głosu Wągrowieckiego - Konrad Szadkowski.

            Celem konkursu na plakat "STOP DOPLACZOM" było propagowanie profilaktyki uzależnień od dopalaczy oraz propagowanie życia bez nałogów. Stanowić on miał również próbę kształtowania postaw asertywnych wobec zażywania środków psychoaktywnych m. in. dopalaczy oraz uświadomienia szkodliwego wpływu używek na organizm człowieka. Jury Konkursu w składzie: Jerzy Springer - przewodniczący Komisji ORAZ członkowie: Barbara Linetty, Halina Sobota, Anna Perła i Dominik Zieliński. Na konkurs wpłynęło 128 prac plastycznych, w dwóch kategoriach wiekowych:

            A oto laureaci:

            Młodzież szkół gimnazjalnych

            I miejsce Zuzanna Lijewska – Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec

            II miejsce Karolina Hoffa – Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec

            III miejsce Klaudia Cieślik – Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec

            Wyróżnienia: Nina Domagała, Jakub Cichy – Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec, Paulina Domalik, Marcin Sergiel – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Wągrowcu

            (...)

            Celem konkursu na projekt breloczka o tematyce antynarkotykowej było nakłonienie do refleksji młodych ludzi na temat narkomanii. Stanowić on miał również próbę uświadomienia wszystkich konsekwencji wynikających z brania narkotyków. Na konkurs 65 prac.

            A oto laureaci:

            Młodzież szkół gimnazjalnych

            I miejsce Wiktoria Kucz – Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Mieścisku

            II miejsce Wiktor Wojtkowiak – Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Mieścisku

            III miejsce Zuzanna Lijewska – Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec

            Wyróżnienie: Agnieszka Muszyńska – Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Mieścisku

            Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe - sprzęt elektroniczny i słodycze ufundowane z budżetu Powiatu Wągrowieckiego ze środków finansowych przeznaczonych na promocję i ochronę zdrowia.

            Nagrodzona praca Zuzanny Lijewskiej z Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec zostanie wydana w formie plakatu  i przekazana m.in.: do wszystkich placówek oświatowych w powiecie wągrowieckim, urzędów, placówek medycznych, a projekt breloczka Wiktorii Kucz z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Mieścisku, posłuży jako element propagujący walkę z narkotykami.

            Obecni na spotkaniu uczniowie Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec pod opieką Lidii Hermann specjalnie na podsumowanie konkursów przygotowali występ artystyczny związany ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Śpiewając piękne kolędy uczniowie wprowadzili wszystkich obecnych w świąteczny nastrój.

          • Konkurs na szopkę bożonarodzeniową

          • Dwie uczennice naszego gimnazjum: Marianna Kubisz i Ada Józefowska zostały wyróżnione w konkursie na szopkę bożonarodzeniową.

            http://opatowka.pl/

            Konkurs zorganizowało Muzeum Regionalne w Wągrowcu przy wsparciu finansowym Gminy Wągrowiec i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu. Podstawowym celem konkursu jest popularyzowanie tradycji bożonarodzeniowych poprzez przedstawianie tej tematyki w formie szopki.

            Na podsumowanie konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej zapraszamy 17 grudnia (sobota) 2016 roku o godzinie 14.00 w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu przy ul. Opackiej 15.

            Jury oraz Muzeum dziękują wszystkim autorom, którzy wzięli udział w konkursie, jednocześnie życząc im, aby dalej rozwijali zainteresowania artystyczne i poznawali polskie tradycje bożonarodzeniowe. Słowa podziękowania skierowane są również do opiekunów, nauczycieli i instruktorów za pomoc  i zaangażowanie w realizację konkursu.

            Prace oceniało jury w składzie:

            Przewodnicząca: Aleksandra Podemska, artysta plastyk

            Członkowie: Zofia Zawol, regionalistka, była dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, Natalia Byczyńska, asystent muzealny w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu.

            Sekretarz: Wiesława Gruchała, adiunkt ds. etnografii w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu.

            Na konkurs napłynęło  137 prac wykonanych przez 159 autorów. Biorąc pod uwagę wartości artystyczne prac i ich zgodność z wymogami regulaminu jury nagrodziło 33 prace wykonane przez 40 autorów.

          • Witajcie ludzie dobrej woli

          • Od 09.12.2016 do 11.12.2016 w sklepie ,,Lidl" wolontariusze z naszej szkoły zbierali żywność dla ludzi potrzebujących pomocy. Organizatorem był CARITAS.
            A oto oni: Paulina Mruk, Martyna Kapałczyńska, Oliwia Kopydłowska, Mateusz Poznański, Martyna Śróda, Martyna Szewczyk, Julita Golińska, Filip Agaciński, Patryk Meller, Amelia Cegłowska, Klaudia Bagrowska, Zuzanna Mazurek, Dominika Lochyńska, Roksana Maćkiewicz, Paula Jankowska, Natalia Krenz, Oliwia Janiszewska, Wiktor Odrobiński, Paweł Przesławski, Martyna Muszyńska, Julia Adamczewska, Izabela Kończal, Sandra Graczyk, Angelika Jakubiak, Katarzyna Wyszyńska, Zofia Korczak, Patryk Fifer, Daria Wróblewska, Weronika Magdziarz, Jagoda Różak, Katarzyna Gapińska.
            Gościnnie: Anna Strzelecka.

            Efekty tej imponującej zbiórki można podziwiać na zdjęciach.
            Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, uśmiech i dobre słowo.

            Pieczę nad organizacją zbiórki sprawowała p. Lidia Hermann.

            Więcej zdjęć: Wolontariusze w LIDLU

          • Adam Mickiewicz- jego życie i twórczość

          • "Adam Mickiewicz- jego życie i twórczość" - pod takim tytułem odbył się 9.12.2016 w Gimnazjum w Żelicach XII Powiatowy Konkurs Historyczny. Anna Sieroń z klasy 3 D zajęła pierwsze miejsce w tym konkursie.

          • Nasz absolwent najlepszy w powiecie

          • Jeden z najlepszych, najbardziej nagradzanych i utytułowanych w różnych konkursach absolwent naszego gimnazjum - Grzegorz Kaszuba - absolwent I Liceum Ogólnokształcącego, obecnie student I roku Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej, zdobył nagrodę "Stach 2016" wręczaną corocznie przez Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego dla najwybitniejszego absolwenta szkoły ponadgimnazjalnej powiatu wągrowieckiego.

          • Konkurs o tematyce HIV

          • 2 grudnia 2016 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 przy ul. Kcyńskiej zostały rozdane nagrody w ramach konkursu organizowanego przez SANEPID:

            w kategorii „Krótki film o HIV” uczennice kl. II b: Klaudia Cieślik, Martyna Makiej i Katarzyna Zaracka zajęły II miejsce. (przygotowanie p. Anna Hinc- pedagog szkolny)

            w kategorii plakat o tematyce HIV: I miejsce zajęła Zuzanna Lijewska kl.II c. Tym samym zakwalifikowała się na konkurs szczebla wojewódzkiego. (przygotowanie p.Lidia Hermann)

            Wszystkim uczniom GRATULUJEMY!

            Więcej info na http://www.wagrowiec.pl/78,start-lokalnie.html?tresc=3970

            Zuzia - pierwsza z lewej.

          • Wykład o profilaktyce raka szyjki macicy i piersi

          • http://www.wagrowiec.pl/78,start-lokalnie.html?tresc=3941

            2 grudnia przeprowadzono wykłady na temat: „Profilaktyki raka szyjki macicy i piersi”. Prelegentką wykładów była dr Danuta Springer – Styszyńska - lekarz ginekolog - położnik. Adresatami wykładu uczennice z Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wągrowcu.

            Dr Springer – Styszyńska omówiła najczęściej występujące zmiany w piersiach u kobiet oraz podstawowe metody ich badania. Szczególną uwagę zwróciła na potrzebę dbania o swoje zdrowie w różnych aspektach oraz na regularne wykonywanie badań mammograficznych i cytologicznych. Ponadto uczennice mogły dowiedzieć się jak zapobiegać rakowi szyjki macicy, a jeśli pojawi się choroba – jak z nią walczyć, by wygrać. Nie zabrakło również informacji na temat różnych metod  antykoncepcji.

            Organizatorem w/w wykładów był Wydział Spraw Obywatelskich i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Wągrowcu. Prelekcje zostały sfinansowane z budżetu Powiatu  Wągrowieckiego ze środków przeznaczonych na promocję i ochronę zdrowia.

          • Nasi absolwenci nadal zdobywają sukcesy!

          • W piątek 2 grudnia w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile oficjalnie podsumowano Olimpiadę Ekologiczną na szczeblu powiatu i subregionu. Tegoroczna Olimpiada Ekologiczna została zorganizowana przez Powiat Pilski po raz szesnasty. 

            Reprezentanci Powiatu Wągrowieckiego spisali się na medal! W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zdobył uczeń I LO w Wągrowcu Michał Brzeziński, a wyróżnienie zdobył Jakub Martyński, również z I LO.

            Michał i Jakub będąc w gimnazjum osiągali znaczące sukcesu w dziedzinie nauk przyrodniczych.

          • Gwiazdory na motocklach w naszej szkole

          • To był wyjątkowy dzień w Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec. O 10.30 na boisku szkolnym, ku zdziwieniu młodzieży, „zaryczały” motocykle. Do uczniów przyjechało 7 zmotoryzowanych Gwiazdorów. Jakby tego było mało, każdy z uczniów otrzymał słodki prezent ufundowany przez Radę  Rodziców. Mikołaj Piasecki i Kornelia Kruk zagrali i zaśpiewali dla Przyjaciół Gwiazdorów na motocyklach. Radość młodzieży była bezcenna. Bardzo dziękuję  GWIAZDOROM za poświęcony czas i serdeczność dla naszej szkoły, a Radzie Rodziców za prezenty dla młodzieży.

            „Sposób dawania jest ważniejszy od tego, co się daje” (P. Corneille)

             Anna Hinc - pedagog szkolny.

          • Podsumowanie konkursu "Mali Artyści Matce Ziemi"

          • http://gminawagrowiec.pl/wiadomosci/1/wiadomosc/104847/swiateczny_final_gminnego_konkursu_ekologicznego_mali_artysci_ma

            Gratulacje, podziękowania i wyrazy uznania dla młodych artystów. Tak w skrócie wyglądało uroczyste rozdanie nagród i dyplomów podczas finału XIV edycji gminnego konkursu ekologicznego „Mali Artyści Matce Ziemi” pod hasłem „Drugie życie rzeczy”.

            Spotkanie z młodymi artystami odbyło się 6 grudnia 2016 r. w Urzędzie Gminy. Z okazji obchodzonych tego dnia Mikołajek organizatorzy konkursu przygotowali dla wszystkich dzieci wyjątkową niespodziankę – wizytę Mikołaja, który obdarował je paczkami ze słodyczami. Wójt Gminy Pan Przemysław Majchrzak również przygotował prezent - wszystkim laureatom wręczył bilety do kina.

            Kilkoro uczniówz naszej szkoły zostało wyróżnionych. Zuzannna Lijewska zdobyła drugie miejsce w konkursie, natomiast wyróżnienia otrzymali: Radosław Banach, Natalia Gapińska, Daria Wróblewska oraz Jakub Kujawa.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu
      • +48 693 782 882
      • ul. Kolejowa 14,
        62-100 Wągrowiec
        Poland
      • Dyrektor: Danuta Karczewska
        Wicedyrektor: Anna Brzezińska
      • Sekretariat czynny w godz. 7.45 - 15.15.
        Sekretariat obsługuje Katarzyna Ratajczak.