W pierwszych dniach listopada przedszkolaki z zerówki i uczniowie z klasy 1a udali się na wycieczkę do Poznania. W programie oprócz spaceru po Starym Rynku były odwiedziny w Muzeum Rogala.
Wycieczka Biedronek i klasy 1a
Rekomendacja MEiN i MZ ws. szczepień
MINISTER ZDROWIA MINISTER EDUKACJI i NAUKI
Warszawa, 1 grudnia 2021 r.
Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie
w ostatnich dniach Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków (jest nim prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat.
Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Chcemy do tego czasu przekazać Państwu – Rodzicom i Opiekunom – jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.
Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala.
W badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/Biontech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7℃. Poza tym – podobnie jak w przypadku innych szczepień – pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7 proc.
Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje pomogą świadomie zdecydować w sprawie szczepienia dzieci. Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.
Zachęcamy Państwa do kontaktu z pracownikami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości. Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w mediach społecznościowych tych instytucji, na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.
Z wyrazami szacunku
Przemysław Czarnek
MINISTER EDUKACJI I NAUKI
Adam Niedzielski
MINISTER ZDROWIA
Projekt eTwinning ze szkołą w Czechach
Nasza szkoła rozpoczęła współpracę ze Szkołą Podstawową z Dobříš w Czechach - 2. základní škola Dobříš https://www.2zsdobris.cz/
W bieżącym roku szkolnym klasa 5a weźmie udział w projekcie online eTwinning o tematyce ekologicznej zatytułowanym „WODA”.
Uczniowie obu naszych szkół przygotowują różnorodne prezentacje związane z tematem przewodnim.
Pierwszym zadaniem było przedstawienie zespołów.
Miejscowość Dobříš znajduje się ok. 40 km od Pragi. Gmina Wągrowiec już niebawem planuje podpisać umowę partnerską z gminą Dobříš.
Rada Samorządu Uczniowskiego 2021/2022
Rada Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2021/2022
Ewa Bigos - przewodnicząca
Martyna Nowak - zastępca
Weronika Meller - sekretarz
Gabriela Tondel - członek
Maksymilian Kieliński - członek
Drzwi otwarte dla rodziców
W dniu 16 listopada odbędą się drzwi otwarte dla rodziców. Nauczyciele i wychowawcy są dostępni w godzinach 16.00-18.00.
Instrukcja pobierania mlegitymacji
Szkoła przystąpiła do programu mlegitymacja. Aby pozyskać dostęp do mlegitymacji należy złożyć wniosek do dyrektora, a następnie załadować swoje zdjęcie legitymacyjne w dzienniku Vulcan.
mLegitymacja to elektroniczna wersja tradycyjnej legitymacji szkolnej, czyli legitymacja w smartfonie.
Dzięki mLegitymacji uczeń może potwierdzić swoją tożsamość i przynależność do szkoły, a także skorzystać z przysługujących mu ulg i zwolnień z opłat. To bezpłatne, bezpieczne i nowoczesne narzędzie cenione jest zarówno przez uczniów, jak i rodziców.
mLegitymacja jest częścią aplikacji mObywatel. Aby z niej korzystać, uczniowie potrzebują tylko smartfonu z systemem Android lub iOS.
Dzięki mLegitymacji możesz zapomnieć o noszeniu tradycyjnego dokumentu. To - zgodnie z prawem - legitymacja szkolna, ale wyświetlana na ekranie Twojego telefonu.
(https://www.gov.pl/web/mobywatel/mlegitymacja-szkolna)
Dzień wolny od zajęć dydaktycznych
12 listopada jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.Dowozy są odwołane.
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
W tym roku szkolnym w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej biorą udział klasy 3a i 5a.
Konkurs recytatorski im. Joanny Drażby "Złoty Klon"
W dniu 26 października troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie recytatorskim „Złoty Klon”, organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Łeknie.
Katarzyna Kamińska z klasy VII A zajęła pierwsze miejsce w kategorii klas VII-VIII. Ewa Bigos (kl. VII i Filip Beim (kl. V A) tym razem poza podium, zaprezentowali się na bardzo dobrym poziomie!
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Zapal Znicz Pamięci
Dyrektor pani Danuta Chosińska wraz z nauczycielką historii panią Wioletą Szafran złożyły 24 października kwiaty i zapaliły „Znicze Pamięci” pod pomnikiem pomordowanych w Bukowcu i pod pamiątkową tablicą znajdująca się na budynku szkoły. W uroczystości upamiętniającej ofiary wzięli udział Wójt Gminy Wągrowiec wraz z zastępcą oraz członkowie rodziny Jana Owoca.
Szkoła od lat opiekuje się pomnikiem i dba o pamięć. Ostatnia niedziela października to tradycyjnie czas kolejnej odsłony akcji medialno-edukacyjnej „Zapal Znicz Pamięci”. Wydarzenie organizowane od 13 lat jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy oraz Radia Poznań i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Akcji patronuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
Pasowanie na ucznia
Dnia 14 października 2021 r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klasy 1 a.
Wizyta w gospodarstwie w Łaziskach
W poniedziałek klasa 1 oraz klasa 0 dzięki uprzejmości właścicieli gospodarstwa w Łaziskach wybrała się na wykopki. Jednak to nie jedyna atrakcja tamtego dnia. Rodzina posiada również sad w którym rosną jabłka i gruszki. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda zbiór jabłek, poznać kilka odmian jabłek, sprawdzic czym sie różnią te odmiany. Poznali prace rolnika jak również zobaczyli jak wybiera sie ziemniaki dzisiaj, a jak wyglądało to dawniej. Za ciężką pracę uczniowie wspólnie usiedli przy ognisku gdzie czekała na nich kielbaska, pieczony ziemniak czy placek,ktory upiekła właścicielka. Bardzo dziękujemy za możliwość spedzenia tak wspaniałego południa.
3
VII Noc Bibliotek
Klasa 3a w ramach VII Nocy Bibliotek pod hasłem "Czytanie wzmacnia" odwiedziła Bibliotekę Miejską w Wągrowcu.
Wycieczka kl. 7d
Klasa VII d z wychowawcą p.Jackiem Dzwoniarskim wybrała się do Muzeum Uzbrojenia Oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.
Dzień Zdrowia Psychicznego
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Uczniowie i uczennice naszej szkoły wraz z wychowawcami i panią pedagog wykonali prace na temat radzenia sobie ze stresem, które zostały zaprezentowane w holu szkoły.
Dzień ten został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health, działająca od 1948) z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera.
Początkowo Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego nie miał określonego charakteru. Za generalne cele przyjęto upowszechnienie polityki zdrowia psychicznego oraz edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Każdego roku Federacja wybiera do promowania nowy temat. (https://www.gov.pl/web/psse-bydgoszcz/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego)
7
Cyfrowa Gmina - wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – „Granty PPGR”
Ogłoszony został Konkurs Grantowy Cyfrowa Gmina - wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – „Granty PPGR”. Jest to program rządowy, skierowany do mieszkańców z terenów popegeerowskich. W ramach tego programu dzieci z rodzin byłych pracowników PPGR mogą otrzymać sprzęt komputerowy.
Program dedykowany jest dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Warunkiem otrzymania sprzętu komputerowego w ramach programu jest spełnienie dwóch kryteriów:
1) zamieszkanie ucznia w miejscowości, w której niegdyś funkcjonowało zlikwidowane Państwowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Rolnej,
2) członek rodziny ucznia (krewnym w linii prostej, tj, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), pracował niegdyś w zlikwidowanym PPGR i zamieszkiwał w miejscowości wskazanej w liście dokumentacji konkursowej.
Rodzice lub uczniowie, którzy osiągnęli pełnoletność, chcąc otrzymać sprzęt komputerowy muszą złożyć stosowne oświadczenia wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych do Urzędu Gminy Wągrowiec ul. Cysterska 22, 62-100 Wągrowiec, w terminie do 29 października 2021 r.
Wzór oświadczenia oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych są do pobrania na stronie internetowej www.gminawagrowiec.pl zakładka oświata lub w Urzędzie Gminy Wągrowiec, Biuro Podawcze nr 100. Osoba do kontaktu: Dorota Chojnacka - Szymczak – Kierownik Referatu Oświaty.
Na podstawie złożonych oświadczeń Wójt Gminy Wągrowiec złoży wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa na zakup:
1) nowego sprzętu komputerowego z akcesoriami oraz niezbędnym oprogramowaniem, umożliwiających pracę zdalną,
2) usługi zapewniającej dostęp do Internetu na sprzęcie komputerowym zakupionym w ramach projektu, w przypadku gdy rodzic/opiekun prawny lub uczeń szkoły ponadpodstawowej, który osiągnął pełnoletność w oświadczeniu wskaże na brak możliwości zapewnienia usługi dostępu do Internetu.
Maksymalna stawka zakupu za jednostkę komputera określoną w dokumentacji konkursowej wynosi: za komputer lub laptop 3.500,00 zł, za tablet 1.500,00 zł.
Po pozytywnym zweryfikowaniu wniosku przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa i podpisaniu umowy o powierzeniu grantu, Urząd Gminy Wągrowiec dokona zakupu wnioskowanego sprzętu komputerowego i przekaże do rodzin.
Dni wolne od zajęć dydaktycznych
Dni 14 i 15 października są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. Dowozy są odwołane.
XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W piątek 1.10.21 w naszej szkole odbył się XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W zmaganiach wzięli udział uczniowie klas 3-8. W zmaganiach wzięli udział uczniowie klas 3-8.
Zebrania z wychowawcami 20 września
1A Beata Szymarek sala 2 godz. 16.30
2A Joanna Majchrzak sala 3 godz. 16.00
3A Lidia Hermann sala 4 godz. 17.00
4A Joanna Pawłoszek sala 11 godz. 16.00
4B Violetta Jakubów sala 15 godz.16.00
5A Dorota Kuryłowicz sala 9 godz.
7A Katarzyna Dolata sala 7 godz. 17.30
7B Lidia Siemianowska sala 13 godz. 16.00
7C Wioleta Szafran sala 8 godz. 16.30
7D Jacek Dzwoniarski sala 10 godz. 16.30
8A Tomasz Dróbka sala 15 godz. 16.00
8B Beata Bejma-Andrzejczak sala 12 godz. 16.00
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w Gminnym Ośrodku Kultury w Łeknie
Archiwum Aktualności