„Bezpieczeństwo uczniów i odpowiedzialność karna nieletnich” to temat spotkania, które miało miejsce dzisiaj w naszej szkole. Jego celem było poszerzenia kompetencji uczniów w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach szkolnych. Uczestniczyli w nim uczniowie klas VII i VIII. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, skorzystaliśmy z pomocy funkcjonariuszy KPP w Wągrowcu- młodszego aspiranta Krzysztofa Szymańskiego i starszej sierżant Anny Perły.
Spotkanie z policjantami
III miejsce w konkursie
W konkursie "CZYM JEST CZYSTE POWIETRZE?" zorganizowanym przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Wągrowcu. Uczeń klasy 3A Michał Szczepaniak zajął III miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Zdrowym być
24 listopada
Kolorowo i pysznie dziś było u Biedronek, a to za sprawą koktajli z warzyw i owoców. Dziękujemy mamie Marcelinki za ciekawe zajęcia.
Wycieczka klasy 1a i 4b
"Bombowa wycieczka " to wspólny wyjazd klasy 1a i 4b do fabryki bombek w Gnieźnie. Warsztaty kreatywność zdobienia bombek uświetniły miłą atmosferę.
Akademia Przyszłości
W dniu 19 listopada zainaugurowaliśmy program Akademia Przyszłości.
https://akademiaprzyszlosci.org.pl/
Czworo uczniów naszej szkoły bierze udział w programie. Poprzez cotygodniowe zajęcia z indywidualnym tutorem kształtowane jest poczucie własnej wartości i rozwijane są mocne strony. Zajęcia mają na celu nauczyć ich jak samodzielnie pokonywać dotychczasowe trudności i z podniesioną głową patrzeć w przyszłość oraz realizować swój potencjał, marzenia i aspiracje.
Zajęcia z kultury regionu
Klasa 5a w trakcie zajęć dodatkowych z kultury regionu zapoznała się z biografią i twórczością patronki naszej szkoły. Na podstawie zdobytych informacji uczniowie wykonali w grupach lapbooki o Marii Konopnickiej.
Zajęcia w świetlicy
- 20
Wizyta andrzejkowa w Muzeum Regionalnym
Biedronki wybrały się 18 listopada do Muzeum Regionalnego, aby dowiedzieć się skąd wziął się zwyczaj wróżenia w Andrzejki.
Listopad - miesiącem bez przemocy
Wycieczka klas 4a i 7a do Torunia
W dniu 16 listopada, uczniowie klas 4a i 7a uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Na początku zwiedzili Stary Rynek. Kolejnym punktami były: Planetarium, Młyn Wiedzy i Muzeum Piernika.
14
Gminne obchody Dnia Niepodległości
W trakcie gminnych obchodów Dnia Niepodległości, dyrektor wraz z uczniem klasy 5a zaświecili znicze pod obeliskiem przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łeknie i pod tablicą pamiątkową kom. A. Czarneckiego. Dyrektor, w imieniu samorządu wągrowieckiego, złożyła również wieniec pod pamiątkową tablicą pomordowanych nauczycieli.
Szkolne obchody Święta Niepodległości
Ojczyzna moja - Maria Konopnicka
Ojczyzna moja – to ta ziemia droga,
Gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga,
Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła
W polskiej mnie mowie pacierza uczyła.
Ojczyzna moja – to wioski i miasta,
Wśród pól lechickich sadzone od Piasta;
To rzeki, lasy, kwietne niwy, łąki,
Gdzie pieśń nadziei śpiewają skowronki.
Ojczyzna moja – to praojców sława,
Szczerbiec Chrobrego, cecorska buława,
To duch rycerski, szlachetny a męski,
To nasze wielkie zwycięstwa i klęski.
Ojczyzna moja – to te ciche pola,
Które od wieków zdeptała niewola,
To te kurhany, te smętne mogiły -
Co jej swobody obrońców przykryły.
Ojczyzna moja – to ten duch narodu,
Co żyje cudem wśród głodu i chłodu,
To ta nadzieja, co się w sercach kwieci,
Pracą u ojców, a piosnką u dzieci!
4
Klasa 1a w kinie
Klasa 1a była w kinie na filmie Ainbo - strażniczka Amazonii. Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie seansu.
Wycieczka Biedronek i klasy 1a
W pierwszych dniach listopada przedszkolaki z zerówki i uczniowie z klasy 1a udali się na wycieczkę do Poznania. W programie oprócz spaceru po Starym Rynku były odwiedziny w Muzeum Rogala.
Rekomendacja MEiN i MZ ws. szczepień
MINISTER ZDROWIA MINISTER EDUKACJI i NAUKI
Warszawa, 1 grudnia 2021 r.
Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie
w ostatnich dniach Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków (jest nim prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat.
Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Chcemy do tego czasu przekazać Państwu – Rodzicom i Opiekunom – jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.
Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala.
W badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/Biontech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7℃. Poza tym – podobnie jak w przypadku innych szczepień – pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7 proc.
Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje pomogą świadomie zdecydować w sprawie szczepienia dzieci. Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.
Zachęcamy Państwa do kontaktu z pracownikami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości. Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w mediach społecznościowych tych instytucji, na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.
Z wyrazami szacunku
Przemysław Czarnek
MINISTER EDUKACJI I NAUKI
Adam Niedzielski
MINISTER ZDROWIA
Projekt eTwinning ze szkołą w Czechach
Nasza szkoła rozpoczęła współpracę ze Szkołą Podstawową z Dobříš w Czechach - 2. základní škola Dobříš https://www.2zsdobris.cz/
W bieżącym roku szkolnym klasa 5a weźmie udział w projekcie online eTwinning o tematyce ekologicznej zatytułowanym „WODA”.
Uczniowie obu naszych szkół przygotowują różnorodne prezentacje związane z tematem przewodnim.
Pierwszym zadaniem było przedstawienie zespołów.
Miejscowość Dobříš znajduje się ok. 40 km od Pragi. Gmina Wągrowiec już niebawem planuje podpisać umowę partnerską z gminą Dobříš.
Rada Samorządu Uczniowskiego 2021/2022
Rada Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2021/2022
Ewa Bigos - przewodnicząca
Martyna Nowak - zastępca
Weronika Meller - sekretarz
Gabriela Tondel - członek
Maksymilian Kieliński - członek
Drzwi otwarte dla rodziców
W dniu 16 listopada odbędą się drzwi otwarte dla rodziców. Nauczyciele i wychowawcy są dostępni w godzinach 16.00-18.00.
Instrukcja pobierania mlegitymacji
Szkoła przystąpiła do programu mlegitymacja. Aby pozyskać dostęp do mlegitymacji należy złożyć wniosek do dyrektora, a następnie załadować swoje zdjęcie legitymacyjne w dzienniku Vulcan.
mLegitymacja to elektroniczna wersja tradycyjnej legitymacji szkolnej, czyli legitymacja w smartfonie.
Dzięki mLegitymacji uczeń może potwierdzić swoją tożsamość i przynależność do szkoły, a także skorzystać z przysługujących mu ulg i zwolnień z opłat. To bezpłatne, bezpieczne i nowoczesne narzędzie cenione jest zarówno przez uczniów, jak i rodziców.
mLegitymacja jest częścią aplikacji mObywatel. Aby z niej korzystać, uczniowie potrzebują tylko smartfonu z systemem Android lub iOS.
Dzięki mLegitymacji możesz zapomnieć o noszeniu tradycyjnego dokumentu. To - zgodnie z prawem - legitymacja szkolna, ale wyświetlana na ekranie Twojego telefonu.
(https://www.gov.pl/web/mobywatel/mlegitymacja-szkolna)
Dzień wolny od zajęć dydaktycznych
12 listopada jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.Dowozy są odwołane.
Archiwum Aktualności